˙·٠•●₪ҳҳ̸Ҳ̸ҳ_®Здравеите всички фенове на ЛОВА и РИБОЛОВА®™_ҳ̸Ҳ̸ҳҳ

 
˙·٠•●₪ҳҳ̸Ҳ̸ҳ_®Здравеите всички фенове на ЛОВА и РИБОЛОВА®™_ҳ̸Ҳ̸ҳҳ

 
Рейтинг: 3.00
(423)
НАЧАЛО
Анкети
Календар
Лов
Музика
Ловна информация
Публикации
Вицове
Фото галерия
Статий
Техника и Тактика
Подледен риболов с изкуствени примакмки
Рибата става и за ядене
Риболовно училище
Направи си сам
Видео

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Лов и риболов Риболовa и Видовете риби Риболовна линия Захранка и подхранка Видове стръв Въдичарски такъми

Лов и риболов 17:09
« Обратно
Мухарски риболов - Десетте любими мухи през сезона
Мухарски риболов -
Десетте любими мухи през сезона



В края на пъстървовия сезон, след обичайните между 50 и 60 мухарски излета през годината, идва времето за равносметка. Това са годишно близо 300 часа риболов с муха и шнур, които ми се събират всяка година от 1992 насам - за нашите условия това е достатъчно. Въпреки ангажимента с участие в четирите двудневни кръга от Първото републиканско първенство по муха, проведени през този сезон на Въча, Вит, Девинска река и Искъра, риболовът за удоволствие никога не остана на втори план. Аз ловя за забавление и се интересувам изключително от успешните мухи и хубавите мухарски такъми. Никакви състезания не могат да се сравнят с риболова сред дивата природа. Тръпката от улова на дивите балканки не бих заменил с приятното чувство от победата при спечелването на половин дузина медали от състезания и ако трябва да избирам между риболова сред природата и състезателния риболов, то последният няма шансове да бъде предпочетен.

През този сезон статистиката, която водя за резултатността на различните мухи в ежегодната си класация, претърпя известни промени, но не съществени. Аз ходя с около 200 до 300 мухи, като притежавам четири или пет пъти повече. Противник съм на теорията на универсализма по отношение на мухите, споделяна от мнозина от малкото по-опитни мухари у нас, че са достатъчни три до пет-шест вида мухи за успешен риболов. (Пояснявам, че в този материал ще става въпрос само за мухи за риболов на балканка в река, тъй като кефали могат да се ловят в количества почти винаги и навсякъде с коя да е муха тип "джапанка", включително и риби от по 1-2 кг и нагоре.) В 85% от ситуациите няколко мухи може да са достатъчни да ловят пъстърва почти винаги и навсякъде, но аз държа да имам най-добрите шансове и за останалите 15% от риболова.

Ето защо мъкна със себе си стотици мухи - имитации, атрактори, в множество размери и цветове; за риболов в различни пластове и видове вода - бърза, бавна; мухи за различни фази от стадия на живот на най-често срещани насекоми, както и за някои по-редки. На десет риболова само веднъж може да се наложи да се ползва някоя специална за случая муха и аз държа да я имам. Точно когато всички добре познати "звезди"от мухите титуляри се издънят, радостта от успеха е двойно и тройно по-голяма, защото знам, че всички останали обичайни избори са се провалили и съм имал на разположение една-единствена правилна муха за специфична ситуация.






Като отчитам напълно всеизвестното положение, че най-много риба се хваща с най-често ползваната муха, според броя уловени риби, откачените риби и пропуснатите атаки - всичко това са свидетелства за атрактивността на мухата - на първо място в личната ми класация за втора поредна година е създадената от Гари Лафонтен Deep Sparkle Pupa. Мисля, че съм единственият в България, който популяризира и се възползва от възможностите, предлагани от тази безценна муха, независимо че всеки, на който съм я показал, слисано възкликва: "Та тя не прилича на нищо!" На второ място през този сезон е най-популярната нимфа Hare's Ear, изкачила се от петата позиция за миналия сезон. Третата ми най-резултатна муха през годината е един простичък и лесен за връзване вариант на класическите английски мокри мухи, зает от знаменития Лафонтен - Diving Caddis. Единствената отлика от традицията е, че Гари използва антрон за тялото и за крилцето, вместо обичайните прежди и птичи пера. Най-чест избор през втората половина на сезона, когато нивото на реките спадне, е да ловя с индикатор в тандем от две мухи във всичките възможни комбинации между горните три вида мухи. На четвърто, пето, шесто, седмо и осмо място в годишната ми класация са съответно: Wickhams'Fancy, Big Monster, Jonh Barr Nymph, Conemara Black и Red Quil. На девето място бих отличил всякакви вариации от цветове в по-големите размери 8 или 10 Wulff.

Накрая десетото място си поделят две мухи мое дело, които още нямат имена, но представляват имитации на ручейник с черупката си. Този тип мухи, особено първата, се представят доста добре в пълноводните реки през първата половина на сезона. Подходящи са за претърсване на участъка и ориентиране в обстановката в началото на риболова в тандем със златоглава Hare's Ear и индикатор над тях.

Всички наши мухари предпочитат да ловят с една муха. За мен тандемът от две мухи дава много повече шансове за успех, независимо дали е комбинация между две нимфи, две сухи, две мокри или суха и нимфа, суха и мокра, мокра и нимфа. Ловя с една муха в по-малко от 10% от случаите, когато се налага да използвам прецизно някоя специална суха муха. Риби, които се вдигат за суха муха, много често ловя на мократа или на нимфа след като са пропуснали сухата ми муха или пък съм закъснял със засичането, ако са я атакували. Изключвам ползването на стример, защото нормално на река винаги хващам много по-успешно на нимфи, мокри или сухи мухи и стримерът остава за ситуации, когато на нищо друго няма успех, а и мократа муха е своеобразен мини стример.

Но да се върнем на последните две мухи от класацията ми. Първата - много проста за връзване - условно ще нарека Yarn Cased Caddis. Куката е Мустад 94840, размери 8-10. Под тялото по избор може да има утежнение от оловна нишка, ако търсим допълнителна тежест. Тялото е от шарена черно-кафява прежда, вързана грапаво, която представлява черупката на ручейника. Тук най-важно е да постигнем правилния силует на мухата и да разполагаме с най-различни като тегло мухи. Преди няколко десетки години за една от формите, наподобяващи това насекомо, се е използвала истинска черупка от ручейник. Този подход обаче нито е практичен, нито пък прави мухата по-резултатна. Най-важни са правилното положение на мухата във водата, да достига нивото, където стоят рибите, верният силует и размерът. Като при всяка друга златоглава муха, главата по необясними причини се явява една от основните притегателни характеристики за рибата. Тази муха се връзва със златна глава до 3-4 мм или по-малка, може и с двойно по-тежката за диаметъра си tungsten глава, ако ще се борим със силни течения и големи за достигане дълбочини. Между главата и окото на куката оформям малка глава от черно марабу, която подрязвам, като го оставям да се вее от течението. Импресията е за подаващо се от черупката си животинче. Харесвам тази муха, защото дава резултат и е много лесна за връзване със съвсем достъпни материали.

Втората муха ще нарека по името на използвания материал за черупката на ручейника - Peacock Herl Fluor Caddis. Допада ми този материал заради играта със светлината, която отразява. По тази причина предпочитам тази муха за плитки бистри води и ясно слънчево време. Другата притегателна характеристика е използването на жълто флуоресцентно влакно Stroft Fluor 0,16 мм за наподобяване част от подаващото се от черупката тяло на ручейника. На слънчевите лъчи и плиткото този детайл изглежда да е от съществено значение.

Същата муха, вързана с тяло от бяла прежда или дори с по-светлочувствителния антрон, не даде добър резултат. За оформяне на главата връзвам между влакното и окото само с две намотки венче от нискокачествено ръждивокафяво петльово перце. Силата на тази муха не е в това, да бъде точна имитация, а да използва като дразнител светлоотразяващите свойства на използваните материали за черупката и телцето. Под тялото се поставя утежнение от няколко намотки оловна лентичка. Куката е Партридж с допълнително издължено тяло х2, препоръчителни размери 16, 14. Мухата е инспирирана за реки с концентрация на много дребен - къс и тънък ручейник, който най-често е по-предпочитан според намереното съдържание в стомасите на уловените риби пред по-широко разпространения по-едър вид ручейник. Преброявал съм 13 броя ручейници с черупки в стомаха на 26 см балканка само от тънкия и къс вид и нито един ручейник от едрия, чиито наименования на български не зная, но вероятно ще мога да цитирам на латински. За незапознатите добре с този риболов - съжалявам за непрекъснатото посочване на мухите и материалите с английски имена, но в тази повече от пет вековна риболовна традиция, създадена от англосаксонци, в цял свят това е единственият приет универсален начин за комуникация между мухарите.

Дали всички тези мухи ще продължат да бъдат успешни и през следващия сезон - времето ще покаже. За мен съществува само един риболов - този с муха и шнур, защото при него не можем да бъдем догматични и нищо не е сигурно. Хазартната непредвидимост при всеки отделен излет, като се почне с избора на мухите, участъка и техниката, уникалността на всяко следващо замятане, наложеното самоограничение по отношение на използваните такъми и изкуствената "стръв" отличават качествено този риболов от всеки друг и го превръщат в по-висша арт форма на риболова. Философията и мотивацията, които движат мухаря, са съвсем различни от тези на рибаря със стръв. Аз за себе си не мога да приема друга мотивация и ако не бях открил мухарството през 1992 година, навярно щях да се откажа въобще от риболова, независимо че съм с въдица от десетгодишен.


27 Януари 07, 17:09    Коментари (19)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1245